Povezava med stresom in nespečnostjo

Stres in nespečnost sta tesno povezana in lahko tvorita začaran krog

Čas branja: 3 minute

V sodobnem svetu se soočamo s številnimi izzivi, ki lahko vplivajo na naš spanec in otežijo doseganje priporočene dolžine spanja. Hiter življenjski ritem, zahtevne delovne obveznosti ter šolski in akademski napori pogosto prinašajo dolge ure dela in učenja, kar lahko omejuje čas, namenjen počitku in spanju. Pozornost od spanja odvračajo tudi tehnološki vplivi, kot so pametne naprave in socialna omrežja, saj se vse prevečkrat zatekamo k zaslonom namesto k počitku. Slabe spalne navade, na primer pitje alkohola ali kofeina pred spanjem, prav tako negativno vplivajo na kakovost našega spanca.

Vsakodnevni stres in tesnoba sta dodatna dejavnika, ki marsikdaj motita spanec. Skrbi, nerešene težave in razmišljanje o prihodnosti obremenjujejo naše misli, kar lahko vodi v nemiren spanec.

Ko se stres in nespečnost vrtita v začaranem krogu

Stres in nespečnost sta tesno povezana in lahko tvorita začaran krog. Stres je lahko vzrok nespečnosti, nespečnost pa lahko poveča stres. Tu je nekaj primerov, kako se kaže povezava med njima.

  • Stres kot vzrok za nespečnost.Ko doživljate stres, se v telesu sproščajo stresni hormoni, kot je kortizol. Ta fiziološki odziv lahko poveča budnost in težave pri uspavanju ter zmanjša kakovost spanja. Stresne misli in skrbi se lahko ponoči ponavljajo v glavi, kar otežuje spanje.
  • Pogosto prebujanje. Zaradi stresa se lahko ponoči večkrat zbujate in težko spet zaspite.
  • Nespečnost kot vir stresa. Če nespečnost postane kronična, je lahko vir stresa. Skrb za to, kako malo ste spali ali kako utrujeni se počutite, lahko povzroči dodatno tesnobo, kar še poslabša težave s spanjem.
  • Negativni učinki na duševno zdravje. Kronični stres in nespečnost sta povezana z večjim tveganjem za razvoj duševnih težav, kot sta depresija in anksioznost. Te težave lahko poslabšajo nespečnost, kar ustvari začaran krog.

Kako z obvladovanjem stresa do boljšega spanca?

Da bi prekinili povezavo med stresom in nespečnostjo, so pomembni ukrepi za obvladovanje stresa in izboljšanje spalnih navad.

  • Tehnike sproščanja. Učenje tehnik sproščanja, kot so meditacija, globoko dihanje in progresivna mišična relaksacija, vam lahko pomaga obvladovati stres in se sprostiti pred spanjem. Zelo dober način so dihalne tehnike, na primer dihalna tehnika 4 7 8, ki je zelo preprosta, pomembno pa je, da jo dosledno izvajate.
  • Ustvarjanje rutine za spanje. Vzpostavite redno spalno rutino – ob isti uri pojdite spat in tudi zbujajte se ob istih urah, tudi čez konec tedna. Tako boste imeli dovolj časa za spanje.
  • Ustvarjanje udobnega okolja za spanje. Zagotovite si tiho, temno in udobno okolje za spanje, kjer se počutite sproščeno.
  • Omejitev tehnologije. Vsaj eno uro pred spanjem ne uporabljajte pametnih naprav in socialnih omrežij, saj lahko modra svetloba in stimulacija negativno vplivata na spanje.
  • Izogibanje alkoholu in kofeinu. Omejite pitje alkohola in kofeina, še posebno pozno popoldne in zvečer.
  • Omejitev stresnih dejavnikov. Poskusite zmanjšati dejavnike, ki vam povzročajo stres, in se s pomočjo terapije ali samopomoči naučite boljšega obvladovanja stresa.
  • Redna telesna dejavnost čez dan. Športna aktivnost pomaga izboljšati kakovost spanja in vam pomaga lažje zaspati. Poleg tega lahko zmanjšuje stres, saj se med vadbo sproščajo endorfini, ki izboljšujejo vaše razpoloženje in zmanjšujejo občutek stresa.

Rešitev za izjemen spanec poiščite v lekarni

Če vam nobena od teh metod ne pomaga in imate še vedno težave s (pre)kratkim ali nekakovostnim spancem, lahko preizkusite Krkino zdravilo Noctiben Mea®, ki je v lekarnah na voljo brez recepta. Gre za učinkovito možnost za odrasle, ki se spopadajo z občasnimi težavami s spanjem. To je prvo in edino zdravilo na slovenskem trgu, ki vsebuje zdravilno učinkovino doksilaminijev hidrogensukcinat. Ima številne prednosti, saj deluje hitro, že po prvem odmerku, učinkuje celo noč, izboljša kakovost spanca in počutje naslednjega dne.

Priporočeni odmerek za odrasle je polovica tablete oz. ena tableta na dan. Enkratni dnevni odmerek je treba vzeti zvečer, 15 do 30 minut pred spanjem, in ne sredi noči ali proti jutru oziroma podnevi. Po jemanju zdravila je pomembno, da spanju namenite dovolj časa. Samozdravljenje lahko traja 2 do 5 dni.

Zdrav spanec je ključen za telesno in duševno zdravje, zato je pomembno, da stres in nespečnost jemljete resno. Če omenjeni ukrepi ne pomagajo, pa se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom.

Besedilo obravnava zdravilo brez recepta. Pred uporabo zdravila natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

Imate pogosto težave z nespečnostjo?

Preberite več

VPRAŠALNIK

VPRAŠALNIK

Ali vas muči nespečnost?

Odgovorite na 5 vprašanj in preverite,
kako si lahko pomagate.

Izpolnite vprašalnik

Vse avtorske pravice pridržane. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto